2016 Regional High School Exhibition

You are here: Home » Past Exhibitions » 2016 Regional High School Exhibition

 

February 28 – April 3, 2016

The mission of the Albrecht-Kemper Museum of Art is to bring the excitement of American visual arts to the region through education, temporary exhibitions, the permanent collection, and the nurturing of regional artists. What better way to nurture young local talent than through exposure in a museum-sponsored juried art competition? The Regional High School Art Exhibition is an invitational exhibition, with over 75 schools from Northwest Missouri and Northeast Kansas asked to participate.

Artworks are divided into nine categories based on media and/or technique. After a panel jury selection, First, Second, and Third Place, plus Honorable Mentions, are awarded in each category.
The Winners in each category are listed below:

Category I:  PAINTING
1st Place (tie); Grace McKinney, Vacation, Pleasant Ridge High School
1st Place (tie); Joslynn Warner, Self-Portrait, North Andrew R-VI High School
2nd Place; Maryn Burns, Memory #4, Park Hill South High School
3rd Place(tie);  Lauren Menold, Self-Portrait, Sabetha High School
3rd Place(tie);  April Phan, The Queen of Arts, Maur Hill Mount Academy
Honorable Mention; Bree Saur, Untitled, Lathrop High School
Honorable Mention; Grace Thompson, Untitled, Central High School

Category II:  DRAWING MONOCHROMATIC
1st Place; Nina Wagner, Define Yourself, Plattsburg High School
2nd Place(tie);  Kaylee Thompson, A Touch of Elegance, Lathrop High School
2nd Place (tie);  Derek Zule, Johnny Cash, Pleasant Ridge High School
3rd Place; Skylar Schafer, Angel Eyes, Ozark High School
Honorable Mention; Courtney Atwell, Bicycle, Park Hill High School

Category III:  DRAWING MULTI-COLOR
1st Place; Jasmine Ye, Bayley, Park Hill High School
2nd Place(tie); Cienna Newett, High in the Sky, Park Hill South High School
2nd Place(tie);  Kallen Mazeitis, Breckenridge, Park Hill South High School
3rd Place(tie); Caitlyn Close, Crazy Hair, Plattsburg High School
3rd Place(tie); Jillian Beauford, Cookie Jar, Central High School
Honorable Mention; Macy Ricklefs, Vivacious, Riverside High School

Category IV:  PRINTMAKING
1st Place; Stephen Waldon, PTSD, Park Hill High School
2nd Place; Spencer Simmons, Lost In His Sauce, Park Hill High School
3rd Place; Tristan Hinton, Sharks IV, Riverside High School
Honorable Mention; Luke Kunkel, Cheetah, Lutheran High School of KC

Category V:  PHOTOGRAPHY
1st Place; Savannah Goat, Stationary, Lafayette High School
2nd Place; Connor McElwee, Peafowl-Crowning the Morning, Central High School
3rd Place; Connor McElwee, Flamingo Noodles, Central High School
Honorable Mention; Lilly Incho, A Tranquil Moment, Lafayette High School
Honorable Mention; Adam Le, Publicly Funded, Central High School

Category VI:  2-D MIXED MEDIA
1st Place; Grace Thompson, Time Passages, Central High School
2nd Place(tie); Kaitlyn Schmille, There’s a Method To Her Madness, Riverside High School
2nd Place(tie);  Lindsay Westover, Secrets of the Ocean, Penney High School, Hamilton R-II
3rd Place (tie); Savannah Beck, Liberty Memorial, Park Hill South High School
3rd Place(tie);  Kensey Edwards, Untitled, North Andrew R-VI High School
Honorable Mention; Korbin Koch, Notan Design, West Nodaway High School

Category VII:  CERAMICS
1st Place; Olivia Streett, Medusa, Benton High School
2nd Place; Madeleine Green, Blue Green Vessel, Park Hill South High School
3rd Place (tie); Madolaine Myers, At the Beach, Benton High School
3rd Place(tie);  Madi Clabaugh, Unknown, Lafayette High School
Honorable Mention; Jenna Engle, Buddha Bust, Park Hill South High School
Category VIII:  THREE-DIMENSIONAL
1st Place (tie); Abbey Chauvin, Music Box Dancer, East Buchanan High School
1st Place(tie);  Samantha Whitten, Eshe (Immortal), Riverside High School
2nd Place; Perla Castro-Sanchez, Nature’s Splendor, Lafayette High School
3rd Place(tie);  Kasey Turner, Deepest Restraint, East Buchanan High School
3rd Place (tie); Sloane Weinkein, Treehouse Homes & Student Loans, Park Hill High School
Honorable Mention; Miranda Armes, Reaching, Central High School
Honorable Mention; Samantha Matthews, Cultural Appropriation, Central High School

Category IX:  ALTERNATIVE
1st Place; Carrington McRoberts, Silk Scarf, Park Hill South High School
2nd Place; April Phan, Adam called him Elephant, Maur Hill Mount Academy
3rd Place; Raegan Moran, Floating Islands, Lutheran High School of KC
Honorable Mention; Kamryn Smith, Sanguine, Riverside High School