2017 Regional High School Exhibition

You are here: Home » Current Exhibitions » 2017 Regional High School Exhibition

 

February 26 – April 2, 2017

The mission of the Albrecht-Kemper Museum of Art is to bring the excitement of American visual arts to the region through education, temporary exhibitions, the permanent collection, and the nurturing of regional artists. What better way to nurture young local talent than through exposure in a museum-sponsored juried art competition? The Regional High School Art Exhibition is an invitational exhibition, with over 75 schools from Northwest Missouri and Northeast Kansas asked to participate.

Artworks are divided into nine categories based on media and/or technique. After a panel jury selection, First, Second, and Third Place, plus Honorable Mentions, are awarded in each category.
There are 203 works, and 32 schools represented in the 2017 Exhibition.
The Winners in each category are listed below:

Category I:  PAINTING
1st Place (tie); Dakota McDowell, Stay Grounded, Park Hill High School
1st Place (tie); Jasmine Ye, Women Must Unite to Fight Violence, Park Hill High School
2nd Place (tie); Kaia Mehlberg, Loaves & Fishes, Gallatin R-V High School
2nd Place (tie); Melanie Ruelas-Perez, Wrecked “The Last Ride”, Lafayette High School
2nd Place(tie);  Emily Green, Grisaille Still LIfe, Park Hill High School
3rd Place(tie);  Ayla Cobb, Outler Layer, Park Hill High School
Honorable Mention; Jasmine Ye, Fundamental Rights, Park Hill High School

Category II:  DRAWING MONOCHROMATIC
1st Place; Chey Fuqua, Wisk and Spoons, Lathrop High School
2nd Place;  Shayna Strahm, Under-Water, Sabetha High School
3rd Place (tie); Laura Edelman, Old Chuck Taylors, Sabetha High School
3rd Place (tie); Emily King, Oboe, Park Hill High School
Honorable Mention; Kali Brock, Envious Embrace, Park Hill High School

Category III:  DRAWING MULTI-COLOR
1st Place; Katelyn Robey,  Grandfather Portrait, Park Hill High School
2nd Place(tie); Maleah Overman, Ethereal, Lathrop High School
2nd Place(tie);  Sabrina Lane, Little Girl Portrait, Park Hill High School
2nd Place(tie);  Sabrina Lane, Pointillist Landscape, Park Hill High School
3rd Place(tie); Matthew Baig, Give Me Space, Benton High School
3rd Place(tie); Olivia Greer, Cityscape, Central High School
Honorable Mention; Macy Ricklefs, The Road Less Traveled, Riverside High School

Category IV:  PRINTMAKING
1st Place; Kelcie Swogger, Owl Stare, Sabetha Hill High School
2nd Place; Madison King, Moonlit Chase, Park Hill High School
3rd Place; Alivia Halton, Untitled, Park Hill South High School
Honorable Mention; Madelaine Gradinger,  Untitled, Park Hill High School

Category V:  PHOTOGRAPHY
1st Place; Rylee Berti, Sinking, Trenton R-9 High School
2nd Place; Isaac Choi, Unspoken Dreams, Central High School
3rd Place; Chloe Wickersham, Overlay #2, Park Hill South High School
Honorable Mention; Lindsey Whitten, Frozen in Time, Riverside High School
Honorable Mention; Adam Le, Publicly Funded, Central High School

Category VI:  2-D MIXED MEDIA

1st Place (tie); Maggie Beckett, Side Street, Lathrop High School
1st Place(tie); Sara Marquart, Self-Portrait, Central High School
2nd Place;  Brittany Grable, Vacany, Riverside High School
3rd Place (tie); Jessica Wegenka, Colored Against White, Central High School
3rd Place(tie);  Grace Kubart, Feather, Park Hill South High School
Honorable Mention; Jillian Beauford, Sunday Rose,  Central High School
Honorable Mention; Kayley Tolle, Untitled,  Park Hill South High School

Category VII:  CERAMICS
1st Place; Alinia Chernioglo, Ode to the Classics, Ozark High School
2nd Place; Grace Cunningham, Sgraffito Vase, Park Hill South High School
3rd Place;  Haven Zant, Kelp, Riverside High School
Honorable Mention; Saide Bembrick, Sacred Sanctuaries, Riverside High School
Category VIII:  THREE-DIMENSIONAL
1st Place (tie); Charli Moore, Centrality, Lafayette High School
1st Place(tie);  Morgan Chambers, Precious Time, Central High School
2nd Place (tie); Jon Dishman & Haley Frieling, Geometric Earth, Savannah High School
2nd Place(tie);  Lilian Widner, Plates To Dates, Lafayette High School
3rd Place;  Cassie Sponseller, Releasing Inner Demons, Central High School
Honorable Mention; Ashley Brake, Surrounded, Ozark High School

Category IX:  ALTERNATIVE
1st Place; Zoe Corwin, Untitled, Park Hill High School
2nd Place; James Damewood, My Pride & Joy, West Nodaway R-1 High School
3rd Place (tie); Ashlynn Crouser, Guardian, Lutheran High School of KC
3rd Place (tie); Tori Hascall, Lost, Park Hill High School
Honorable Mention; Cienna Newett, Untitled, Park Hill South High School

CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR PARTICIPANTS…THE SHOW IS OUTSTANDING!