2018 Regional High School Exhibition

You are here: Home » Past Exhibitions » 2018 Regional High School Exhibition

 

February 18 – March 18, 2018

The mission of the Albrecht-Kemper Museum of Art is to bring the excitement of American visual arts to the region through education, temporary exhibitions, the permanent collection, and the nurturing of regional artists. What better way to nurture young local talent than through exposure in a museum-sponsored juried art competition? The Regional High School Art Exhibition is an invitational exhibition, with over 75 schools from Northwest Missouri and Northeast Kansas asked to participate.

Artworks are divided into nine categories based on media and/or technique. After a panel jury selection, First, Second, and Third Place, plus Honorable Mentions, are awarded in each category.

The list of winners is below:

BEST OF SHOW – Derek Dillard, Chandeh, Park Hill South High School

Category I:  PAINTING
1st Place:  Derek Dillard, Chandeh, Park Hill South High School
2nd Place:  Bailee Belding, Crystal Cavern, Savannah High School
3rd Place(tie):  Lauren Dalton, Self-Portrait, Gallatin RV High School
3rd Place(tie):  Parker Duran, Self-Portrait, Park Hill High School
Honorable Mention:  Allison Stanton, Crab, Savannah High School

Category II:  DRAWING MONOCHROMATIC
1st Place (tie): Megan Busby, Suffrage, East Buchanan High School
1st Place (tie): Hannah Jennings, Kitchen Prep, Lathrop High School
2nd Place (tie):  Paige Harberts, Water Self-Portrait, Park Hill High School
2nd Place (tie):  Nicole Bowman, Fractured Self-Portrait, Plattsburg High School
3rd Place:  Shayna Strahm, Untitled, Sabetha High School
Honorable Mention: Jonathan Whorten, Mt. Rushmore, Maur Hill Mount Academy
Honorable Mention:  Sophia Martin, Water Self-Portrait, Park Hill High School

Category III:  DRAWING MULTI-COLOR
1st Place:  Mavis Ding, Self- Portrait, Maur Hill Mount Academy
2nd Place:  Katy Young, Strelitzia & Chirithy, Central High School
3rd Place:  Seth Dunfield, The Understandably Beautiful Death of…., Park Hill South High School
Honorable Mention:  Maggie Beckett, Hide and Seek, Lathrop High School

Category IV:  PRINTMAKING
1st Place: Sista Cisneros, Exotic, Riverside High School
2nd Place:  Jack Caudle, The Orchestra, Maur Hill Mount Academy
3rd Place:  Grace Pietsch, Encounter, Maur Hill Mount Academy
Honorable Mention:  Libby McFerrin,  City Views, Maur Hill Mount Academy

Category V:  PHOTOGRAPHY
1st Place: Shane McCullough, Vine Ladies Dancing, Park Hill South High School
2nd Place: Casey Elias, Lost in the Moment, Maur Hill Mount Academy
3rd Place:  Jai Gaddie, Industrial Tidings, Lafayette High School
Honorable Mention: Shar Whitten, David, Lafayette High School

Category VI:  2-D MIXED MEDIA
1st Place (tie): Macy Ricklefs, Love in the Dark, Riverside High School
1st Place(tie):  Kenzie Meyer, Untitled, Sabetha High School
2nd Place (tie):  Chey Fugua, Joy, Lathrop High School
2nd Place (tie):  Cole Peterson, Mask Commotion, Savannah High School
3rd Place (tie):  Rowan Wilson, Plugged In, Park Hill South High School
3rd Place(tie):  Brittany Grable, Me and My Beau,  Riverside High School
Honorable Mention:  Mana Nishioka, Self-Portrait,  Benton High School
Honorable Mention:  Parker Duran, Self-Portrait,  Park Hill High School
Honorable Mention:  Rileigh Veale, Sugar Skull Inspired,  Savannah High School

Category VII:  CERAMICS
1st Place (tie):  Kate Eischens, Mother Earth, Park Hill South High School
1st Place (tie):  Kaitlyn Fane, Willy, Park Hill High School
2nd Place:  Jessica Huntley, Leaf Pot, Park Hill South High School
3rd Place:  Jillian Garrett, Sgraffito Vessel, Park Hill South High School
Honorable Mention:  Sabrina Lane, Teapot, Park Hill High School

Category VIII:  THREE-DIMENSIONAL
1st Place:  Nathan Richter, Harambe, Riverside High School
2nd Place:  Sadie Bembrick, Spiky, Riverside High School
3rd Place:  Peyton Stith, Knowledge is Beautiful, Trenton Senior High School
Honorable Mention:  Kallie Hawkins, Tyranny, Riverside High School

Category IX:  ALTERNATIVE
1st Place:  Audrey Cline, Primp and Prime, Park Hill South High School
2nd Place:  Lilly Vertin, Perfidious Mind, Riverside High School
3rd Place:  Ashley Bolek, Kansas City Skyline, Park Hill High School
Honorable Mention:  Madeline Mueller, A.C.,  Park Hill South High School
Honorable Mention:  Kaitlyn Barnett, Duality, Park Hill High School
Honorable Mention: Mary Ruth Nauman, Untitled, Union Star R2 High School

Participating high schools are:

Benton HS
Cameron HS
Central High School
East Buchanan HS
Gallatin RV HS
Jefferson C-12
King City R-1
Lafayette HS
Lathrop HS
Maur Hill-Mount Academy
Park Hill  HS
Park Hill South HS
Penney HS
Platte County HS
Plattsburg HS
Riverside HS
Sabetha HS
Savannah HS
St. Joseph Christian HS
Trenton Senior High
Union Star R2 HS
Valley Falls High