2019 Regional High School Exhibition

You are here: Home » News » 2019 Regional High School Exhibition

 

February 24 – April 7, 2019

The mission of the Albrecht-Kemper Museum of Art is to foster the appreciation of American culture and the visual arts through education, the nurturing of regional artist, and the display of the permanent collection as well as temporary exhibitions. What better way to nurture young local talent than through exposure in a museum-sponsored juried art competition? The Regional High School Art Exhibition is an invitational exhibition, with over 75 schools from Northwest Missouri and Northeast Kansas asked to participate.

Artworks are divided into nine categories based on media and/or technique. After a panel jury selection, First, Second, and Third Place, plus Honorable Mentions, are awarded in each category.

Opening Reception is Sunday, February 24th from 1:00 pm to 4:00 pm

The 2019 Regional High School Exhibition is sponsored by:

2019 Regional High School Exhibition Winners


BEST OF SHOW – Ajok Akoi, My Best Friend’s House, Park Hill High School

Category I:  PAINTING
1st Place:  Keely Seiter, Bzzz…, Park Hill South High School
2nd Place:  Isabella Torri, Fruit Still Life, Park Hill High School
3rd Place:  Skylar Schafer, Untitled, Ozark High School
Honorable Mention (tie):  Logan Burger, Self Portrait “Pieces”, Sabetha High School
Honorable Mention (tie):  Eliana Rosario, Abstract Acrylic, Park Hill South High School
Honorable Mention (tie):  Amelia Lee, Where to?, Park Hill South High School

Category II:  DRAWING MONOCHROMATIC
1st Place (tie): Shayna Strahm, Coffee Break, Sabetha High School
1st Place (tie): Eunbyeol (Grace) Jung, Water Self-Portrait, Park Hill High School
2nd Place:  Nicole Bowman, Foreshortened Self-Portrait, Plattsburg High School
3rd Place:  Nicholas Overby, Portrait, Central High School
Honorable Mention (tie):  Nicholas Overby, Circle, Central High School
Honorable Mention (tie):  Rheatta Laipple, Untitled, Sabetha High School

Category III:  DRAWING MULTI-COLOR
1st Place:  Ajok Akoi, My Best Friend’s House, Park Hill High School
2nd Place:  Jordan Johns, Riley, Park Hill South High School
3rd Place:  Sadie Franklin, Perception,  Park Hill South High School
Honorable Mention (tie):  Jessica Wegenka, Splash, Central High School
Honorable Mention (tie):  Sophia Salcedo, Green Apples, Sabetha High School

Category IV:  PRINTMAKING
1st Place: Macy Ricklefs, Time Marches On, Riverside High School
2nd Place:  Marcus Klein, In the Market, Park Hill South High School

Category V:  PHOTOGRAPHY
1st Place: Lauren Livingston, Wire, Riverside High School
2nd Place: Emily Babbitt, Distortion, Riverside High School
3rd Place:  Jordan Zesch, Sweet Release, Lathrop High School

Category VI:  2-D MIXED MEDIA
1st Place: Hannah Whittaker, Sea Bound, Sabetha High School
2nd Place:  Kierra Taylor, Unashamed, Park Hill South High School
3rd Place:  Olivia Markt, Billie, Benton High School

Category VII:  CERAMICS
1st Place:  Kyle Knapp, Lidded Jar, Bishop Leblond High School
2nd Place:  Alexis Studer, Flux, Riverside High School
3rd Place:  Rachel Pella, Self Portrait Bust, Park Hill High School
Honorable Mention (tie):  Abigail Frogge, Beauty & Bad Luck, Central High School
Honorable Mention (tie):  Sofia Gomez, Coil Vessel, Park Hill South High School
Honorable Mention (tie):  Nate Maltbia, Untitled, Park Hill South High School

Category VIII:  THREE-DIMENSIONAL/SCULPTURE
1st Place:  Tanner Hermanson, Metalusion, Cameron High School
2nd Place (tie):  Loi Le, The Protector, Central High School
2nd Place (tie):  Dylan Fuller, Untitled, Central High School
3rd Place:  Jamie Law, Chest of Anxiety, Central High School

Category IX:  ALTERNATIVE
1st Place:  Teresa Thomas, Untitled, Park Hill High School
2nd Place:  Lilly Vertin, Schizo, Riverside High School
3rd Place:  Rogelio Zavala, Welcome to Me, Platte County High School

CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR PARTICIPANTS…THE SHOW IS OUTSTANDING!