High School Exhibition Winners 2020

You are here: Home » News » High School Exhibition Winners 2020

 

BEST OF SHOW – Maria Stanton, Sacred Koi Fish Pond, Savannah High School

Category I:  PAINTING
1st Place:  Taylor Lawver, Dimensional View, Platte County High School
2nd Place:  Carol Pattison, Setting the World on Fire, Trenton R9
3rd Place:  Ally Scribner, My Trip to Venice, Park Hill South High School
Honorable Mention:  Mercy Breshears, My Old Man, Penny High School

Category II:  DRAWING MONOCHROMATIC
1st Place: Jocelyn Karn, Contemplative Passageway, Riverside High School
2nd Place:  Eliana Rosario, Self Portrait, Park Hill South High School
3rd Place:  Katelynn Thompson,  Self Portrait, Park Hill South High School
Honorable Mention (tie):  Liz Harper, Halfway Perfect, Lafayette High School
Honorable Mention (tie):  Serenity Goodwin, Catch Your Breath, Central High School
Honorable Mention (tie):  Kyndall Allen, Tools, Park Hill South High School
Honorable Mention (tie):  Shay Westerhof, Flower Girl, Trenton R9


Category III:  DRAWING MULTI-COLOR
1st Place:  Shannon Casey, Jim and Diane, Central High School
2nd Place:  Caroline Mueller, Allegra, Park Hill South High School
3rd Place (tie):  Aurora Eldredge, Fergie,  Lafayette High School
3rd Place (tie):  Isobel Ellis, In the Clouds,  Park Hill South High School
Honorable Mention (tie):  Lillian Selecman, Spiral Out, Central High School
Honorable Mention (tie):  Shannon Casey, Shannon, Central High School

Category IV:  PRINTMAKING
1st Place: Lydia Finks, Greed, Park Hill High School
2nd Place:  Alexis Studer, Mystery Man, Riverside High School
3rd Place:  Bailey Barton, Dora, Winston R-VI High School

Category V:  PHOTOGRAPHY
1st Place: Luis Gutierrez, Distorted, Riverside High School
2nd Place: Lexi Elmore, Granite Dells, West Platte High School
3rd Place(tie):  Lia Spangler, Above Were All the Stars, Lathrop High School
3rd Place(tie):  Jai Gaddie, Shut Out, Lafayette High School


Category VI:  2-D MIXED MEDIA

1st Place: Christina Baker, Self Portrait, Lathrop High School
2nd Place: Sadie Terry, Foil, Plattsburg High School
3rd Place(tie):  Hannah Kleman, The Last Supper in Pieces, West Platte High School
3rd Place(tie):  Kloe MIller, Deconstructing Happiness, East Buchanan High School
Honorable Mention:  Jessica Martin, Diagnosis-Anxiety, Savannah High School


Category VII:  CERAMICS
1st Place:  Caden Stevenson, Lidded Jar, Bishop Leblond High School
2nd Place:  Jerry Burchett, Inside Jerry, Central High School
3rd Place:  Jasmin Baltzer, Serene Mountains,  Central High School
Honorable Mention (tie):  Morgan Horn, Spirals, Lutheran High School of Kansas City
Honorable Mention (tie):  Rumi Noble, Serpent, Central High School


Category VIII:  THREE-DIMENSIONAL/SCULPTURE
1st Place:  Maria Stanton, Sacred Koi Fish Pond, Savannah High School
2nd Place:  Renz Breen, The Spaces Between, Park Hill South High School
3rd Place:  Peyton Munger, Vindictive, Riverside High School
Honorable Mention:  Jeanelle Wenger, Under the Sea, Sabetha High School

Category IX:  ALTERNATIVE
1st Place:  Elena Smith, City of Artists, Park Hill South High School
2nd Place: Ashton Renken, Introspection, Riverside High School
3rd Place:  Michail Todd, Change, North Andrew RVI High School

CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR PARTICIPANTS…THE SHOW IS OUTSTANDING!